N1 Księżyc ma znaczenie

Ten artykuł zaczyna cykl poświęcony otaczającej nasz naturze oraz temu w jaki sposób wpływa ona na funkcjonowanie naszych ciał. Artykuły z tej serii będą zaczynać się na literę N1, N2 itd. Na początek chciałbym skupić się na biorytmach, czyli zegarach biologicznych kontrolujących zachowanie poszczególnych komórek i organów w naszych ciałach. Głównym zegarem wpływającym na cykle i aktywność organizmu jest rytm dobowy, który powstaje dzięki ruchowi Ziemi wokół Słońca. Słońce jest dawcą życia, którego energię czujemy (przynajmniej powinniśmy czuć) kiedy zaczyna wschodzić każdego dnia. Jego poranne promienie, nawet jeśli ich nie widzimy wędrują do naszego podwzgórza, które następnie pobudza szyszynkę. Szyszynka z kolei za pomocą melatoniny mówi każdej komórce naszego ciała jaka jest godzina. Innym ważnym hormonem wpływającym na rytmy aktywności naszych komórek jest serotonina. Ilość obu hormonów we krwi reguluje pracę naszego ciała tak, aby w ciągu dnia było ono aktywne, a w nocy zostało przełączone na czas odpoczynku i regeneracji. Logiczne wydawałoby się więc rozpoczęcie naszych dywagacji właśnie od rytmów dobowych, ale ja jednak zacznę od przedstawianie biorytmów miesięcznych, czyli cykli księżycowych, które kształtują procesy zachodzące w naszym ciele. To, że księżyc ma ogromny wpływ na praktycznie wszystkie procesy zachodzące w przyrodzie nie jest już zabobonem. Nauka i medycyna zna znaczenie i siłę naszego satelity – to czy to wykorzystuje to już inna kwestia. Wystarczy spojrzeć na przypływy i odpływy wód na naszej planecie (których siła jest dokładnie zgodna z dniem miesiąca księżycowego), przemieszczanie się substancji odżywczych w roślinach, okresy rozmnażania się dzikich zwierząt, okresy aktywności naszych organów, aby łatwo dojść do wniosku, że wzięcie pod uwagę tej białej kulki na niebie w osiąganiu pełni witalności jest dobrym pomysłem. Jeśli dokładnie zgłębimy wiedzę o wpływie Księżyca i będziemy czujnymi obserwatorami, łatwo zauważymy tą siłę w naszym życiu. Większość z nas zdaje sobie sprawę, że w czasie pełni nasze samopoczucie jest odmienne niż w inne dni, a lecznicze zioła zbierane w trakcie jej trwania będą miały silniejszą moc. Jednak już niewielu z nas ma pojęcie, że tygodniowe okresy wyskakiwania większej ilości pryszczy jest uzależnione od Księżyca…

Księżyc okrąża naszą planetę w ciągu około 29,5 dnia i ten okres nazywamy miesiącem księżycowym. Niestety nasz kalendarz nijak ma się do tego zjawiska. Za pomocą jakich narzędzi Księżyc oddziałuje na całą naturę, w tym na nasze ciało moim zdaniem nigdy do końca nie będzie poznane. Mimo wszystko już dziś nauka dała nam prostą, a jednak bardzo logiczną odpowiedź. Mianowicie Księżyc posiadający własne pole grawitacyjne silnie działa na powierzchnię Ziemi właśnie za pomocą swojej grawitacji. Kiedy Księżyc jest w pozycji Nowiu, czyli jest w jednej linii ze Słońcem (spójrz na poniższy rysunek) ich wspólna siła grawitacyjna ciągnie niejako Ziemię w ich kierunku. Dlatego wszystkie odpływy wód oceanów będą właśnie skierowane w stronę Słońca. Zjawisko to będzie oddziaływać na nasze ciało w taki sposób, że będzie ono rozciągane. Inaczej mówiąc (trochę metaforycznie) grawitacja Ziemi będzie mniejsza, a nasze ciała staną się lżejsze. Z kolei jeśli Księżyc przesunie się dalej do pozycji neutralnej (do I Kwadry),  to grawitacja Ziemi się zwiększy. Te różne oddziaływania grawitacyjne będą wpływać na aktywność naszych narządów, czy są one w pozycji wydalania czy wchłania substancji, czy krew jest ciągnięta w stronę nóg czy głowy. Poza tym w trakcie miesiąca księżycowego będzie się zmieniał nasz środek ciężkości, a co za tym idzie w danym okresie pewne części ciała będą bardziej aktywne, a inne mniej. Dlatego czasem ból jest dla nas bardziej odczuwalny w chorym narządzie, a niekiedy odpuszcza. Siły grawitacyjne Księżyca będą także wpływały na rozmaite parametry fizyczne na Ziemi, takiej jak wilgotność powietrza, zmiany pola magnetycznego, ciśnienia atmosferycznego itp. Wszystkie te zmiany, nawet stosunkowo  niewielkie wpływają na nasz organizm. Nauki medyczne liczące tysiące lat bardzo poważnie biorą pod uwagę te zmiany w procesie leczenia i to właśnie Księżyc determinuje czas przeprowadzania odpowiednich zabiegów. Ja ze swojej strony postaram się przedstawić temat najbardziej praktycznie. Poniżej zamieszczam rysunek pokazujący ruch Księżyca wokół Ziemi.
Księżyc na naszym rysunku zaczyna swoją drogę od nowiu, kierując się w odwrotnym kierunku do wskazówek zegara. W czasie nowiu Słońce jest zasłonięte przez Księżyc i dlatego jest on niewidoczny z Ziemi. Następnie kieruje się w stronę I kwadry stale się zwiększając (odwrotny kierunek do wskazówek zegara), w której to z Ziemi będzie widoczna dokładnie jego połowa. Ten proces nazywamy fazą pierwszą. Później następuje faza druga i dochodzimy do pełni, kiedy to Słońce oświetla cały Księżyc i jego pełną obręcz widzimy z Ziemi. Następnie mamy trzecią fazę, III kwadrę i następnie czwartą fazę. Poniżej zamieszczam opis poszczególnych faz oraz ich wpływ na nasz organizm.

Nów

Księżyc jest w jednej linii ze Słońcem, między Słońcem i Ziemią. Siły grawitacyjne Słońca i Księżyca się sumują i wtedy właśnie możemy zaobserwować największy odpływ wód oceanicznych. Powoduje to zmianę siły ciężkości o około 20 procent (w stosunku do neutralnej).  Samo to zdarzenie musi mieć kolosalny wpływ na nasze ciało, które także staje się „lżejsze” o 20 procent. Środowisko płynne oraz środek ciężkości organizmu zostały skierowane ku głowie. Siły księżyca powodują, że w fazach drugiej i czwartej nasz organizm się rozszerza, natomiast w fazach pierwszej i trzeciej się kurczy. Nów jest z kolei kulminacją rozszerzania naszego ciała, a co za tym idzie naturalną chęcią wydalania toksyn na zewnątrz. Dlatego nów jest bardzo dobrym dniem na przeprowadzanie procesów oczyszczających, takich jak płukanie wątroby opisane w artykule O5. Dodatkowo jest to dobry dzień na przeprowadzenie jednodniowej głodówki. Jeśli planujemy rozpoczęcie zmiany stylu życia, nawyków żywieniowych lub np. rzucenie papierosów nów jest idealnym dniem na rozpoczęcie tych zmian. W dniach poprzedzających nów swoim procesem myślowym przygotowujemy organizm na daną zmianę i wprowadzamy ją z dniem rozpoczęcia miesiąca księżycowego. Każdy proces ozdrowieńczy także warto rozpocząć w tym dniu. Nów jest dniem zakończenia czwartej fazy i rozpoczęcia pierwszej fazy, w związku z tym w tym dniu następuje zmiana procesów z rozszerzających na kurczące. Podcinanie gałęzi drzew w tym dniu powinno dać im zdrowie. Dla nas ważne jest, że kuracja uzdrawiająca rozpoczęta w tym dniu szybciej zakończy się sukcesem i łatwiej będzie nam ją przeprowadzić.

Faza I

Po dniu nowiu czas na pierwszą fazę, która będzie trwała około siedem i pół dnia. W tej fazie Księżyc porusza się na wschód od Słońca i ich wspólna grawitacja zaczyna się zmniejszać. W związku z tym siły grawitacyjne Ziemi stają się większe, a to będzie skutkowało kurczeniem się naszego ciała i zmianą kierunku płynów naszego ciała z głowy ku dołowi. W nocy, kiedy Słońce i Księżyc są po drugiej stronie planety w stosunku do naszego miejsca zamieszkania, siły grawitacyjnie ciągną wszystkie płynu ustrojowe w kierunku stóp. Jest to duże wyzwanie dla naszego ciała dlatego tak ważne jest chodzenie spać o odpowiedniej porze (przed godziną 22:00) aby płyny mogły rozprowadzić się równomiernie. W tej fazie nasze dolegliwości mogą się zaostrzać. Jest to związane z kurczeniem się naszego organizmu – w fazach rozszerzania zanieczyszczenia organizmu łatwiej przez niego „przepływają”. Jak już wspomniałem nów, a co za tym idzie faza pierwsza jest dobrym okresem na zmiany i rozpoczynanie terapii ozdrowieńczych. Jeśli rzucasz nałóg to postaraj się wytrwać cały cykl miesiąca księżycowego – rozpoczynając i kończąc na nowiu. W kolejnym miesiącu księżycowym powinno Ci być o wiele łatwiej, ponieważ ciało nauczy się i przestawi na nowe tryby. W fazie pierwszej kurczący się organizm będzie lepiej odżywiał swoje tkanki. W związku z tym w tej fazie dostarczajcie jak najwięcej odżywczego pożywiania, w tym przede wszystkim świeżych warzyw i owoców. W tym czasie także o wiele lepiej będzie chłonna nasza skóra. Jeśli nieregularnie dbasz o skórę, to wykorzystaj tą fazę (zwłaszcza w drugiej części, czyli dni od 4 do 7) na różne kąpiele ziołowe czy masaże olejami (mam na myśli masaż wykonywany samodzielnie np. olejem sezamowym, kokosowym – jeszcze o tym napiszę). W tej i także w trzeciej fazie nasza skóra o wiele lepiej wchłonie substancje odżywcze. Na marginesie w tym czasie przypływy i odpływy na wodach oceanicznych się uspokajają. Jako dodatek dodam, że jeśli zbieramy warzywa prosto z pola, to w tej fazie najwięcej składników mineralnych znajdziemy w korzeniach roślin (marchewki, ziemniaki itp.) Wydaje się to logiczne jeśli weźmiemy pod uwagą fakt zwiększonej siły grawitacji Ziemi, która ciągnie wszystko do środka Ziemi.

I Kwadra

            Jest to czas kiedy Księżyc jest oświetlony dokładnie w połowie i następuje przejście z pierwszej fazy na drugą. Dla nas jest istotne, że jest to moment kiedy jesteśmy maksymalnie skurczeni (nasza waga jest największa), a kierunek oddziaływań zmienia się z kurczenia na rozszerzanie. W ten dzień jak i w każdy inny kiedy następuje zmiana kierunku, warto zadbać o odpoczynek, ponieważ każda gwałtowna zmiana jest stresem dla naszego ciała.

II Faza

            Księżyc jest coraz większy na naszym niebie i jego oddziaływanie na naszą planetę zaczyna rosnąć. Faza druga podobnie także trwa około siedem i pół dnia, a kończy się pełnią. W tej fazie siła grawitacyjna Księżyca niejako zaczyna rozciągać Ziemię, a w naszych ciałach następuje ruch rozszerzania. Na końcu tej fazy Księżyc będzie po drugiej stronie w stosunku do Słońca. W związku z procesem rozszerzania energia organizmu jest skierowana z wewnątrz na zewnątrz. Ponieważ nasz organizm naturalnie chce wydalać toksyny jest to najlepszy czas na przeprowadzanie procedur oczyszczających. Poza tym w tej fazie, szczególnie w drugiej jej części (czyli po 10 dniu od nowiu) aktywna jest wątroba więc warto wykorzystać to jeśli chcemy przeprowadzić procedurę jej płukania. Lewatywy, głodówki i tym podobne procedury w tej fazie będą o wiele bardziej skuteczne niż w fazie pierwszej i trzeciej. Dodatek – w tej fazie składniki mineralne w roślinach zaczynają podążać ku górze, więc bardziej wartościowe będą naziemne części roślin, sałaty, zioła itp. (oczywiście nie mam na myśli roślin na półce w sklepie)

Pełnia

            Dzień wręcz mityczny. W tym czasie statystycznie popełnianych jest najwięcej przestępstw, ludzie stają się bardziej agresywni, zwiększa się ilość zapłodnień, a osoby lunatykujące mają najsilniejsze objawy. Przeciwstawne siły grawitacyjne Słońca i Księżyca powodują, że wody na naszej planecie są najbardziej rozciągnięte i sama Ziemia wyglądem zaczyna przypominać jajko (ułożone poziomo). Nasze płyny ustrojowe kierują się maksymalnie na zewnątrz i krążą przy powierzchni skóry. Jest to czas wielkiego stresu dla naszego ciała. Dlatego w ten dzień raczej odpoczywaj i nie planuj poważniejszych przedsięwzięć. Jeśli w ten dzień zaplanujemy pracę w ogrodzie, to np. podcięte drzewa mogą zachorować. Dla nas jest to ważna informacja aby w ten dzień nie wykonywać leczenia, takiego jak operacje czy leczenie stomatologiczne. W ten dzień nigdy nie rób płukania wątroby czy też nie rozpoczynaj postu.

III Faza

            Po pełni kiedy to Księżyc był najbardziej oddalony od Słońca zaczyna się do niego przybliżać. Jego siła grawitacyjna oddziałująca na naszą planetą zaczyna słabnąć, więc nasze ciało kieruje się ku kurczeniu. Cała energia organizmu zaczyna kierować się ku wewnątrzu, więc podobnie jak w fazie pierwszej możesz doładować organizm super jedzeniem. Jednak pamiętaj, że podobnie w fazach kurczenia nasze ciało lepiej się odżywia więc jeśli jesz niezdrowo to właśnie teraz Twój organizm chętniej gromadzi dodatkowe kilogramy. Dlatego warto się nie przejadać i z resztą jak zawsze zachować umiar w jedzeniu. Energia skierowana do środka powoduje, że mamy więcej siły i chęci do życia. Podobnie jak w pierwszej fazie energię skierowaną do środka wykorzystujemy dbając o naszą skórę, ponieważ nakładane substancje odżywcze będą się lepiej wchłaniać. Jeśli mamy obrzęki to w tej fazie będą się one nasilać. Ta faza trwa mniej więcej od 15 do 22 miesiąca księżycowego. Dodatek - w tym czasie suszenie ziół jest o wiele skuteczniejsze, a nasza aktywność płciowa zaczyna rosnąć. Jeśli chodzi o zbieranie warzyw, to podobnie jak pierwszej fazie energia kumuluje się w korzeniach.

III Kwadra

            W tym dniu i nocy Księżyc jest oświetlony dokładnie w połowie, a jego działanie grawitacyjne podobnie jak w I kwadrze jest neutralne. W tym czasie jesteśmy maksymalnie skierowani do środka. III Kwadra jest czasem zwrotu z kurczenia, które następowało w trzeciej fazie do rozszerzania, które będzie kontynuowane w fazie czwartej. Podobnie jak w I kwadrze warto w ten dzień zbytnio się nie przemęczać.

IV Faza

W tym czasie Księżyc zaczyna coraz bardziej zbliżać się do Słońca, aż dojdzie do nowiu i tym samym zakończy miesiąc księżycowy. Siły grawitacyjne Księżyca oddziaływujące na Ziemię zaczynają rosnąć i razem ze Słońcem działają w jednym kierunku. Energia i płyny ustrojowe w naszym organizmie kierują się w zależności od pory doby ku głowie lub ku stopom. Nasze ciało znów zaczyna się rozszerzać i staje się „lżejsze”. Jest to czas podobnie jak w drugiej fazie naturalnego oczyszczania, kiedy zanieczyszczania o wiele lepiej uchodzą z organizmu. Jest to trudny czas dla osób mających skórę z tendencją do wysypek, ponieważ będą się one nasilać. Dotyczy to szczególnie osób o konstytucji ciała pitta. W celu redukcji tego typu zaburzeń należy gruntownie oczyścić organizm i dostosować odpowiednią dietę dla swojego ciała, ponieważ te wysypki to nic innego jako próba organizmu do wydalania nadmiaru zanieczyszczeń (skóra jest jednym z organów wydalniczych). Jest to faza oczyszczania więc w tym czasie najlepiej przeprowadzać zabiegi oczyszczające, płukania, głodówki. Warto wspomóc organizm spacerami, umiarkowanym wysiłkiem fizycznym czy korzystaniem z sauny. Możemy się też w tym czasie oblewać zimną wodą w celu zwiększenia krążenia i wzmocnienia energii. Podobnie jak w fazie drugiej nasz układ trawienny jest mniej wydajny, więc jeśli masz problemy trawienne, to prawdopodobnie będą nasilać się w tych właśnie fazach. W dniach tej fazy ziołowe mieszanki oczyszczające będą o wiele bardziej skuteczne, a rozkruszone złogi łatwiej odejdą z naszego ciała. 

Uważam, że branie pod uwagę natury nas otaczającej w procesach dążących do uzdrowienia za jeden z głównych elementów przesądzających o sukcesie. Ja w swoim życiu zauważam ogromną moc cyklów księżycowych i faktycznie w odpowiednie dni różne procedury wychodzą lepiej lub gorzej nawet przy zastosowaniu tej samej metodologii. Będąc z Tobą zupełnie szczery muszę przyznać, że początkowo podchodziłem do tego z przymrużeniem oka. Jednak wraz z poszerzeniem wiedzy i przede wszystkim własnej obserwacji, zacząłem poważnie brać pod uwagę chociażby cykle księżycowe. Oczywiście informacje powyższe nie są kompletne i jest to raczej inspiracja dla Ciebie aby samemu sprawdzić czy ten Księżyc faktycznie ma znaczenie. Jeśli czujesz chęć poznania tematu bliżej to nie obawiaj się, ponieważ będę ten temat jeszcze poszerzał. Wydaje się, że skuteczność danych terapii naturalnego uzdrawiania zależy właśnie od rozplanowania czynności względem otaczającej nas natury (biorytmów dobowych, księżycowych, rocznych) oraz dopasowaniu zabiegów do typu naszego ciała. Ze zdobywaniem tej wiedzy łatwiej będzie nam zrozumieć czemu niektórym osobom udaje się wyjść z „nieuleczalnej” choroby, a innym nie. Jeśli faktycznie się z tym zgodzić, to smutny wydaje się brak uwzględniania tej siły natury w medycynie zachodu. Kiedyś sam bym uważał siebie za człowieka co najmniej „dziwnego” jeśli odmówiłbym operacji w danym dniu ze względu na ustawienie Księżyca. Księżyc oczywiście sam nie przesądza o przezwyciężaniu choroby, ale jego zauważenie na pewno uzdrowi nas szybciej.

Celuj w Księżyc, bo nawet jeśli nie trafisz, będziesz między gwiazdami
                                                                                  Patrick Suskind

Komentarze

 1. super artykuł :-)))

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo interesujace,musze bardziej poznac temat,nie jest latwo od razu sie rozeznac z tymi fazami,zeby wprowadzic w zycie.Wiem jedno,ze gdy jest pelnia nie moge zasnac az do rana :-( , ciekawe dlaczego ksiezyc ma wplyw na niektorych? Izabela

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Księżyc ma wpływ na tych co są blisko natury:) Jeśli czujesz dobrze otaczający świat, to oznacza że Twoja energetyka jest zharmonizowana. W czasie pełni nie możesz spać, ponieważ jest to "księżycowe" maksymalne nasilenie yang. Czyli w ten dzień jest największa aktywność w miesiącu i dlatego czasem ludzie nie mogą spać lub dziwnie się zachowują (zresztą zwierzęta także w ten dzień mają swoje rytuały...)
   Marian

   Usuń
 3. Witam. Nie wiem czy jeszcze uzyskam odpowiedź, ale mam próbę. Mógłbyś podać jakiś tytuł żeby bardziej zgłębić temat. Spotkalem się w opracowaniach z tym że fazy są dwie. Od nowiu do pelni odżywiania i później oczyszczanie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam serdecznie,
   Faktycznie są autorzy, którzy piszą o dwóch fazach. Uważam, że jest to także słuszne stanowisko i możemy je stosować w praktyce. Ogólnie nawet większość uważa tak jak napisałeś. Ja jednak zrobiłem bardziej dokładną analizę. Jeśli chodzi o literaturę to dziś można znaleźć całe książki poświęcone temu tematowi. Ja swoją wiedzę zbudowałem z kilku książek, więc ciężko mi podać jakiś konkretny tytuł, ponieważ żadna z nich nie była tylko o fazach księżycowych.
   Pozdrawiam,
   Marian

   Usuń
 4. Super dziękuję. Dodam tylko, że obserwując apetyty swojej rodziny, zwłaszcza 8 letniej wysportowanej córki, skłaniam sie do 4 faz. Jeszcze raz dzięki. Twój blog natchnął mnie 2 lata temu do wielkich zmian. Jaglanka, chia, siemię lniane i jarmuż są super

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz