A2 Opis typów konstytucjonalnych

W poprzedniej publikacji z tej serii (A1) zamieściłem test pozwalający Tobie na poznanie typu Twojego ciała. Mam nadzieję, że go wykonałeś. Jeśli nie, to może warto to zrobić przed przeczytaniem tego artykułu. Przypominam, że dany typ ciała nie jest gorszy od drugiego. Oznacza to tylko, że danej doszy (Vaty, Pitty, Kaphy) masz w sobie najwięcej i warto abyś dopasował swój styl życia oraz dietę tak, aby łagodziły Twoją dominującą doszę. Dosze można nazwać siłami energetycznymi, które wprawiają nasze tkanki w ruch. W chwili narodzin otrzymujemy swój indywidualny układ dosz, który to będzie wpływał na nasze siły metabolizmu, umysłu oraz reakcje ciała na czynniki zewnętrzne. Dzięki znajomości sił bioenergii rządzących w naszym ciele, jesteśmy w stanie przeciwdziałać zaburzeniom i uchronić się przed stanem chorobowym. W tym artykule postaram się scharakteryzować poszczególne typy ciała, które właśnie są zdeterminowane przez wspomniane dosze. Dziś zamieszczę ogólny opis, a szczegółowe zalecenia będę zamieszczał w kolejnych publikacjach z tej serii. Możliwe, że już w poprzednich postach wspominałem o danych typach i czasem nawet dawałem jakieś zalecenie. Prawdopodobnie teraz kiedy wiem, że już będziesz wiedział o czym mówię będzie mi się to zdarzać częściej. Poniżej zamieszczam trzy główne charakterystyki oraz krótki opis dosz mieszanych. Pamiętaj, że są to tylko ogólne charakterystyki i raczej mają Ci podpowiedzieć kierunek danego typu ciała. Nie można patrzeć bezkrytycznie i trzeba widzieć siebie w szerszej pespektywie. Na przykład, jeśli dana osoba jest Vatą, a Vata są zazwyczaj szczupłe, to nie oznacza, że ta osoba nie może być otyła, tylko że ma tendencję do bycia chudszą. Z kolei jeśli Twój typ jest mieszany (masz w sobie dużo dwóch dosz) proszę najpierw skup się na opisach typów głównych, a potem przeczytaj krótki opis typów mieszaninach.  Zaczynamy…


Typ Vata

Symbolem Vata jest wiatr i przestrzeń. Jednak nie interpretuj tego tak dosłownie, a raczej rozpatruj tę doszę jako odpowiedzialną za ruch w naszym ciele i dającą impuls do działania. Ruch w tym przypadku to siły, których nie widzimy, a które jednak wprowadzają składniki naszego ciała w ruch. Vata jest humorem energii i przejawia się jako oddech, tętno i wydalanie zbędnych produktów przemiany materii. To właśnie ta dosza przejawia się w naszej motywacji i spontaniczności. Próbując odpowiedzieć na pytanie czym jest dosza Vata możemy powiedzieć, że jest to produkt uboczny procesu trawienia, a w tym energia uzyskana z pożywienia oraz zbędne gazy powstałe w jelitach. Stąd główna siedziba Vata znajduje się w jelicie grubym. Nadmiar doszy Vata ze względu na to, że składa się ona z powietrza i z przestrzeni działa wychładzająco i wysuszająco. Dlatego Vata jest chłodna, szorstka, sucha, ale subtelna.

·       Bodowa ciała jest drobna, szczupła
·       Skóra ma tendencje do suchości i zimna
·       Ciało raczej jest mniej wytrzymałe i słabsze
·       Szybko się porusza
·       Procesy trawienne są zmienne
·       Podatność na choroby jest większa
·       Nie lubi zimna, ale też źle znosi upały
·       Wrażliwość zdecydowanie większa, więc też niższy próg bólu
·       Tendencja do martwienia się, lęków
·       Tendencja do gazów jelitowych, wzdęć, zaparć
·       Energetyczna, spostrzegawcza, mająca bogatą wyobraźnię
·       Kreatywna
·       Szybko się uczy, ale też szybko zapomina
·       Zmienna

Charakter Vaty jest nieszablonowy, często zmienny. Vata ceni sobie emocje i raczej nie można jej łatwo zaszufladkować. Klatka piersiowa Vata jest płaska, na ciele ma kilka ciemnych znamion, a żyły i ścięgna są widoczne pod skórą. Paznokcie i włosy raczej słabe i łamliwe. Ręce i nogi zimne. Vata uwielbia słodycze, słone smaki, raczej ciepłe napoje i czasem alkohol. Osobie o tej konstytucji trudno jest przytyć, a procesy trawienne przebiegają szybko, a nawet zbyt szybko, co przekłada się na problemy trawienne. Vata jest gadatliwa, czujna i często czuje niepokój. Raczej nie można jej nazwać wytrzymałą osobą, szybko się męczy, a jej siła woli jest słabsza. Wiara w siebie Vaty jest mniejsza i często rekompensuje to sobie dobrym i eleganckim strojem. Ładne ubranie daje jej większą pewność siebie. Vata jest najbardziej podatna na różne dolegliwości i często odczuwa rozmaite bóle. Osoba o tej konstytucji raczej ma niekształtne zęby, a jej kręgosłup jest narażony na deformacje. Stawy tej osoby często strzykają. Vata jest najbardziej świadoma siebie, dzięki czemu jej rozwój duchowy na tym zyskuje. Vata zdecydowanie więcej niż na przykład Pitta lubi przytulanie, głaskanie. Wynika to z jej większej wrażliwości oraz lepszego czucia świata niż właśnie Pitta. Brak równowagi Vaty może objawiać się w zaburzeniach nerwowych, depresji. Jak już wspomniałem osoba o tej konstytucji często się martwi, a to dodatkowo pogarsza jej zdolności trawienne. Może się to objawiać skurczami żołądka, wzdęciami itp. Dosze Vata łatwo zaburzyć nieregularnym i późnym chodzeniem spać. Dlatego ważne jest aby Vata chodziła spać przed 22:00 (z resztą każdy z nas tak powinien robić). Vata lubi jedzenie o dużej zawartości skrobi, pokarmy oleiste, słodkie. W związku z jej budową słabo zatrzymuje ciepło, więc lubi ciepłe ubrania o ciepłych kolorach. Kobieta o tej konstytucji często ma nieregularne cykle miesiączkowe, a sam okres przeżywa dość mocno.
Zaburzenia Vaty najczęściej wzmacniają się jesienią i zimą. Vata nie powinna się zbytnio forsować fizycznie. Praca nie może być zbyt długa, bez przerw i wymagać nieustannego skupienia. Miejsce pracy nie może być zimne lub suche. Osoby o tej konstytucji należy traktować opiekuńczo i troskliwie. Vata lubi ciepło i źle znosi niesprzyjającą pogodę. Dosze Vaty łatwo zaostrzyć nieregularnymi posiłkami, co z kolei osobie o tej konstytucji się zdarza. Vata nie powinna jeść zimnych potraw i pić zimnych napojów. Vata powinna dbać o wewnętrzny spokój umysłowy, ponieważ każdy stres odbija się na jej zdrowiu fizycznym. Najlepszy olej dla Vata w szczególności do stosowania zewnętrznego to olej sezamowy.

Typ Pitta

Symbolem Pitta jest ogień i woda. Ogień (w Ajurwedzie określany Agni) w naszym ciele oznacza rozmaite płyny, enzymy, kwasy służące transformacji substancji, a w tym przede wszystkim płyny służące do trawienia pokarmów. Dosza Pitta to produkt rozkładu krwi, czyli żółć wątrobowa i ta właśnie wątroba jest główną siedzibą Pitty. Żółć jest substancją gorącą, w związku z tym przy nadmiarze doszy Pitty w organizmie gromadzi się dużo ciepła. Poza regulacją ciepła w organizmie Pitta odpowiada za poczucie głodu, pragnienia oraz wprowadza mocne uczucia takie jak gniew czy pożądanie seksualne. Pitta jest także odpowiedzialna za odwagę i siłę woli.

·       Budowa ciała jest średnia, atletyczna
·       Skóra miękka, aksamitna
·       Ręce i kończyny ciepłe
·       Palce regularne, a paznokcie miękkie
·       Skóra jasna, często tendencje do piegów i zaróżowienia twarzy
·       Inteligent, ale też arogancki, narcystyczny
·       Trawienie bardzo dobre z dużym poczuciem głodu
·       Często ma problemy skórne
·       Średnia wytrzymałość
·       Pamięć średnia, bystra
·       Woli chłodne napoje, mocne słońce go drażni
·       Tendencja łysienia i siwienia
·       Dobry mówca i lider

           Pitta jest dynamiczna, pojętna, spostrzegawcza, ale ma też tendencje do agresji, irytacji, złości. Przy burzliwej emocjonalności często brakuje jej cierpliwości jak coś nie idzie po jej myśli. Pitta jest pięknie zbudowana. Kolor skóry Pitty ma tendencje do koloru żółtego, czerwonawego, ale jest raczej jasna i przyjemna w dotyku. Oczy Pitty często mają kolor zielony, szary lub jasno brązowy, a wzrok jest mocno przeszywający. Zaburzona Pitta ma tendencje do przedwczesnego siwienia lub łysienia, a na skórze mogą pojawić się rozmaite wypryski. W związku z jej dobrą przemianą materii ma dobry apetyt i nie ma większych problemów trawiennych. Często może pozwolić sobie na więcej niż inni i pochłonąć większe ilości jedzenia. Pitta nie chcąc przegrzać swojego organizmu woli napoje i pożywienie wychładzające. Pitta ma dobre krążenie, ciało jest ciepłe, więc Pitta nie przepada za upałami czy sauną. Pitta jest dobrym liderem i mówcą, lubi też przechwalać się swoimi osiągnięciami. Z natury Pitta jest przedsiębiorcza, ambitna, nastawiona na sukces, egoistyczna. Osobie o tej konstytucji zdecydowanie łatwiej przychodzi znajdowanie rozwiązania problemów i raczej lubi prace umysłowe. Pitta jest bardziej pewna siebie niż na przykład typ Vata. Osoba o tej konstytucji dąży do perfekcji i bycia najlepszym. Jednak w momencie rozregulowania ciała i umysłu typ Pitta staje się zazdrosny, cyniczny, a czasem nawet zostaje złym człowiekiem. Typ Pitta ma trudność z przyznaniem się do porażki. Zaburzenie Pitty powoduje utratę zdolności prawidłowego postrzegania świata, co prowadzi do różnych nałogów (alkohol, papierosy itd.) czy do nadmiernej żądzy władzy. Pitta jest podatna na ciągłe myślenie, permanentny stres, a to wpływa na skład żółci wątrobowej. Mimo iż uważam, że praktycznie wszyscy mamy kamienie wewnątrz wątrobowe, o których pisałem w artykule O4 to jednak typ Pitta ma do nich szczególne tendencje. Z kolei zaburzenia fizyczne mogą objawić się zgagą czy wrzodami żołądka (choć rzadko). Jak już wspomniałem na skórze może pojawić się trądzik, a sama skóra może się zaczerwieniać. Oczy Pitty stają się nadwrażliwe na światło. Pitta lubi zabłysnąć i pochwalić się swoim osiągnięciami. Zauważyłem, że dużo aktorów, piosenkarzy i innych zawodów twórczych ma właśnie ten typ ciała.

         Typ Pitta powinien uważać na zbyt długie opalanie. Jego skóra ma tendencje do oparzeń. To właśnie latem i jesienią objawy Pitta mogą się zaostrzać. Łatwo zaburzyć energię Pitta także gorącymi i smażonymi pokarmami czy ostrymi i słonymi przyprawami. Ten typ ciała nie powinien pracować w zbyt gorących pomieszczeniach i na nocnych zmianach (zresztą nikt nie powinien tego robić). Typ Pitta, który ma skłonności do niewystarczającej ilości snu i powinien zwrócić uwagę na ten element w swoim życiu. Muszę o tym napisać choć ciężko mi to przychodzi (sam mam dużo tej doszy w sobie) – ten typ szczególnie powinien uważać na napoje alkoholowe, a najlepiej jak zrezygnuje z nich całkowicie. Najlepsze smaki dla Pitty to gorzki, słodki i cierpki. Z kolei olej Pitty w szczególności do stosowania zewnętrznego to olej kokosowy. Warto też zwrócić uwagę, że Pitta łatwo przejmuje idee i stale dąży do poznania świata.

Typ Kapha

      Symbolem Kapha jest Ziemia i Woda. Kapha objawia się w naszym ciele w postaci śliny, wydzielin typu śluz czy płyny stawowe. Kapha jest produktem osocza krwi, z którego powstaje większość wydzielin produkowanych przez organizm. Kapha nawilża nas wewnętrznie zapewniając ciału elastyczność i jest odpowiedzialna za rozwój oraz odżywianie. Kapha dba o wzrost naszego ciała, więc jest skupiona na żywności. W organizmie jej główną siedzibą są żołądek i płuca.

·       Budowa ciała solidna, masywna
·       Mięśnie dobrze rozwinięte, sprawne stawy
·       Włosy i zęby moją mocne
·       Skóra raczej chłodna, blada z tendencja do przetłuszczania
·       Żyły i ścięgna niewidoczne
·       Duża wytrzymałość, ale też powolność
·       Organizm odporny i mocny
·       Trawienie powolne, z tendencją do otyłości
·       Osobowość spokojna, radosna
·       Raczej powiemy osoba zrelaksowana
·       Uczy się dłużej, ale jak zapamięta to na długo
·       Śpi dobrze
·       Czuły, wyrozumiały, ale też zaborczy i raczej o „zamkniętym” umyśle

        Kapha jest powolna, cicha, urodziwa. Ten typ najbardziej ze wszystkich jest odporny na choroby i ma witalne, aczkolwiek leniwe ciało. Typ Kapha ma największe szanse na długie życie, jednak też osoby o tej konstytucji często zbyt mocno eksploatują ciało niwecząc swoje predyspozycje do długowieczności. Z natury są silne i wytrzymałe. Ich metabolizm i procesy trawienne są powolne, więc potrzebują mniej pokarmu niż inne typy. Jest to powód dlaczego osoby o tej konstytucji tyją szybciej jedząc nawet mniej niż typ Vata. To właśnie osoby o tej konstytucji tyją „patrząc” na jedzenie. Dodatkowo u Kaphy dominuje zmysł smaku i węchu więc jedzenie sprawia jej dużo przyjemności. Skóra Kaphy jest miękka, ale bardziej chłodna niż u Pitty. Ręce Kaphy mogą być chłodniejsze i wilgotne. Kapha ma szerokie ramiona i biodra. Osoby o tej konstytucji zazwyczaj są miłe i szybko przywiązują się do osób (także przedmiotów). Lubią także troszczyć się o innych i dobrze sprawdzają się w roli rodzica. Najbardziej lubią smaki ostre, gorzkie i cierpkie. Kapha lubi długo spać, a sen jest spokojny i zdrowy. Kapha jest bardzo cierpliwa, potrafi wybaczać i raczej jest szczęśliwa. Jej zdolność pochłaniania wiedzy jest wolniejsza, ale jak zapamięta, to na całe życie. Kapha lubi ciepło, a najlepiej suche. Nie lubi zmian, za to lubi spokojne otoczenie. Jak Vata potrzebuje czułości tak typ Kapha romantyzmu. Z kolei podobnie jak typ Pitta, Kapha ma skłonności do trzymania w sobie żali i negatywnych emocji. Pamiętaj, że skrywane emocje mocno zaburzają nasze ciała i są przyczynkiem depresji. Na marginesie uważam, że duża część nowotworów ma swój początek w skrywanych emocjach. Kapha ma tendencje do stałej pracy i ciężko jej wprowadzać zmiany w życiu. Kapha lubi spotkania towarzyskie, w tym wyjścia do restauracji czy pubu.

         Zaburzenie Kapha łatwo zauważyć można po nadwadze. Nierównowaga Kaphy przejawia się w częstych przeziębieniach czy bólach stawowych. Zaostrzenie ewentualnych zaburzeń jest w okresie późnej zimy i wiosny, ale także w wilgotne i chłodne dni. Dosze Kaphy może zaostrzać nawet mieszkanie lub praca w bliskim sąsiedztwie zbiorników wodnych. Zbyt długie odpoczywanie, spanie może Kapha jeszcze bardziej spowolnić, co także jest niekorzystne. Kapha powinna się regularnie pobudzać i próbować odnaleźć szczęście w aktywności fizycznej. Jednak nie powinna stosować stymulantów takich jak kawa, papierosy, alkohol, co zresztą często robi. Warto aby wprowadziła do swojego życia dużo pozytywnych emocji. Typ Kapha powinien uważać na telewizor, ponieważ łatwo wpada w jego bierne patrzenie. Poza tym Kapha powinna unikać ciężkiego, tłustego i niezdrowego jedzenia oraz przejadania się. Dieta powinna być lekka, rozgrzewająca i wysuszająca. Trzeba też pamiętać o otyłości, która wywołuje choroby serca, cukrzycę i nowotwory. Kapha lubi saunę, a najlepszy olej do użytku zewnętrznego to olej gorczycowy.

Typy mieszane

Ogólnie typy mieszane łączą w sobie elementy opisane powyżej w poszczególnych doszach. Typ mieszany ma w sobie zarówno pozytywne jak i negatywne elementy z dosz dominujących. W zależności, której doszy jest więcej w danym typie, to dana osoba ma w sobie więcej detali z doszy dominującej. Tak na przykład, jeśli mamy doszy Pitty więcej pod wpływem stresu możemy reagować gniewem, a jeśli mamy w sobie więcej Vaty to w tej samej sytuacji zareagujemy strachem.

Typ Vata-Pitta

        Ten typ jest najczęściej średniego wzrostu. Skupiają się raczej na swoim otoczeniu, jednak łatwo ich zafascynować. Zadawalają się mniejszym efektem, ale za to natychmiastowym. Ten typ często ma słabsze krążenie, lubi jeść ale strawienie dużych posiłków jest dla niego wyzwaniem. Dosza Vaty daje poczucie strachu, co w połączeniu z doszą Pitty często zamienia się w gniew lub też staje się odwrotnie. Ten typ dąży do przywództwa i dominacji, jednak odczuwa brak pewności siebie i lęk. Te dwa elementy często pojawiają się u tyranów, co przejawia się przemocą. Jeśli w tym typie dominuje Pitta, to osoba taka jest asertywna, szybka i ma silne trawienie. Kocha jeść i ma dobrą pamięć. W równowadze przejawia się kreatywnością i bystrym umysłem. Natomiast w nierównowadze ma skłonności do niezdrowych używek (alkohol, narkotyki).

Typ Vata-Kapha

Ten typ jest silny, dobrze zbudowany i szybko reaguje. Lubi kontrolować sytuacje i potrafi stawiać na swoim. Temu typowi ciała jest ciągle zimno, więc potrzebuje ciepłego i rozgrzewającego pożywienia. W zależności od tego, której doszy jest więcej (co może się zmieniać u tej samej osoby) ten typ jest otwarty i życzliwy lub zamknięty w sobie.

Typ Pitta-Kapha

Ten typ łączy w sobie wszystkie zalety typów Pitta i Kapha. Niestety łączy w sobie także wszystkie wady tych typów. Połączenie tych typów pozwala na dłuższą pracę, a dzięki temu ten typ dogadza własnej próżności. Ten typ jest zaradny, zrównoważony mentalnie i doskonale sprawdza się w sytuacji kryzysowej. Lubi mocno się zmęczyć podczas ćwiczeń fizycznych, ale też lubi dobrze zjeść. Pewność siebie, siła i energia dają moc temu typowi, co objawia się uwielbieniem samego siebie, co może być trudne dla otoczenia.

     Wiedza o indywidualnym typie ciała pozwoli nam lepiej wykorzystać rozmaite sposoby detoksykacji oraz uzdrawiania organizmu. Dzięki tej nauce każdy z nas będzie mógł budować swój własny system służący witalności i długowieczności. Powyższe informacje nie są kompletne i można by jeszcze wiele napisać o danych typach. Pisząc różne posty będę starał się podpowiadać co jest dobre, a co złe dla danego typu ciała. Ufam, że poznanie samego siebie pozwoli Ci lepiej zrozumieć zasady działania Twojego organizmu. Dodatkowo, jeśli jesteś w związku serdecznie zachęcam abyście zrobili sobie oboje testy i przeczytali opis konstytucji ciała swojego partnera. Znajomość ta wniesie do Waszego związku więcej zrozumienia dla drugiej osoby, co powinno dać same pozytywne skutki. Kończąc chcę tylko powiedzieć, że brak znajomości i zasad działania danej doszy często powoduje, że nasze poczynania mogą okazać się nieskuteczne. Całe szczęście Ciebie i mnie to już nie dotyczy…

Kto gra na oślep, łatwo się potyka…
Ojciec Laurento

Komentarze

 1. Mam problem z testu mi wyszło poruwno w Vata i Pitta, po dziewięć, a w Kapha 10, a teraz jak patrze na to co tu jest napisane to już sma nie wiem kim jestem. :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam serdecznie,
   Ciężko mi tak doradzać na odległość. Najlepiej takie rzeczy mogę określić przy osobistym spotkaniu. No ale... Napisz mi proszę ile masz lat, czy raczej czy zimno czy ciepło, masz skłonność do tycia czy bycia szczupłą osobą, czy szybko się denerwujesz czy raczej jesteś spokojna oraz czy lepiej się czujesz zimą czy latem, czy masz skłonność do zaparć, luźnych stolców czy wszystko ok...
   Pozdrawiam,
   Marian

   Usuń
  2. Jeżeli test ma 30 punktów to "poruwno" powinno być 3x10, gdzieś sma zgubiła dwa zagadnienia bo 9+9+10 to się równa 28
   a iza poniżej zrobiła 12, 12 i 7 a to 31 a ktoś jeszcze miał 11, 10,10. Nie chcę być małostkowy ale jeżeli nie rozumiemy rachowania to już z Instrukcją Obsługi Człowieka będzie kłopot nie do przeskoczenia.
   Szanowny Panie Marianie dobra robota - ciekawe, pomocne artykuły.
   Ukłony

   Usuń
 2. u mnie wyszło jednoznacznie 24 Pitta, 3 Kapha, 3 Vata, ale czy to oznacza, że moja druga dosza jest nieaktywna?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   Każdy z nas ma w sobie trzy doszę, tylko jedna często bardziej dominuje nad innymi. Ty jesteś typową Pittą i wprowadzając choćby zalecenia dietetyczne dla tego typu ciała, ale też stylu życia (opisuje to w kolejnych artykułach z tej serii) będziesz "pacyfikować" swoją dominującą doszę. Czyli po jakimś czasie inne dosze będą rosnąć, a Pitta będzie się zmniejszać. Nie chodzi oto aby mieć wyrównać wszystkie trzy dosze, ale aby odpowiednio do aktualnego stanu prowadzić swój styl życia...
   Pozdrawiam,
   Marian

   Usuń
 3. 12 VATA, 12 KAPHA, 7 PITTA. Mam wrażenie że ciało mam od Vaty, a charakter Kapha z małą domieszką pitta ;) tylko jak pod taki zestaw dobierać dietę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam serdecznie,
   Powyższy artykuł ma pokazać kierunek działania. Niestety nie da rady napisać coś takiego aby na wszystkich jednakowo dobrze działało. Aby przypisać odpowiednią dietę muszę kogoś zdiagnozować daną osobę po swojemu (no raczej za pomocą Medycyny Chińskiej), a i tak z każdą porą roku dieta będzie się zmieniać, a także w związku z tym jak odzyskujemy równowagę. Celem jest doprowadzenie do sytuacji, że to serce (instynkt) jest będzie naszym najlepszym dietetykiem. Jednak aby coś Ci napisać wydaje mi się, że dobrze na Ciebie zadziała dieta dla Vaty. W przyszłym roku z nadejściem wiosny możesz czasowo na ciepłe miesiące stosować dietę dla Pitty, ale jak się już oziębi wracasz na dietę dla Vaty, czyli prawie wszystko gotowane:)
   Pozdrawiam,
   Marian

   Usuń
  2. Dziękuję za odpowiedź, test po kilku tygodniach zrobiłam sobie jeszcze raz, trochę rozważniej i spokojniej. Jestem Vattą z mała domieszką Kaphy. Generalnie wszystko zaczyna się zgadzać ;) Dziękuję Ci przy okazji za bloga i wiedzę jaką w nim przekazujesz. Czytam teraz wszystko od początku przy okazji robiąc odpowiednie notatki i stosując się do większości zaleceń.
   Poprawia mi się praca jelit z czego się bardzo cieszę, bo całe swoje życie mam z tym problem (jak i z drogami moczowymi). A to z czym jeszcze walczę to trądzik. Zaczynam zastanawiać się nad oczyszczeniem wątroby, do której po mału robię przygotowania
   Dziękuję-Iza

   Usuń
  3. Witam serdecznie,
   Trądzik najczęściej według Medycyny Chińskiej jest objawem "gorącej wilgoci". Jest wiele produktów, które mogłyby pomóc jednak mam wrażenie, że jesteś osobą mającą mieszane objawy w ciele, więc dieta powinna być dobra indywidualnie. Jednak nie zważaj na to, jedz zdrowo, dużo gotowanych potraw i z czasem jak oczyścić ciało trądzik powinien zacząć znikać...
   Pozdrawiam,
   Marian

   Usuń
  4. Dziękuję za odpowiedź, też mam nadzieję że niedługo nie będzie to już dla mnie problemem.
   Btw. Zaczęłam na noc stosować olej z czarnuszki (smaruję nim twarz, miejsca podatne na trądzik). Zatrzymał rozprzestrzenianie się trądziku i poprawił cerę, choć do końca nie pozbyłam się problemu (pewnie dlatego że przyczyny nie zlikwidował). Wcześniej byłam uzależniona od stosowania raz na 2-3 miesiące środków zleconych przez dermatologów, cieszę się że znalazłam coś naturalnego.
   Iza

   Usuń
 4. Witam :)
  Cieszę się, że trafiłam na tę stronę. Brakuje nam świadomości, a Ty robisz WIELKĄ ROBOTĘ :)
  A teraz pytanie:
  Jestem Vatą, niemalże książkową. Zmieniłam dietę, oczyszczam organizm.
  Oprócz braku energii i kilku innych dolegliwości borykam się od lat z tzw.: atopowym zapaleniem skóry: okropne "liszaje" na dłoniach, pękająca skóra, tylko zimą.
  Teraz już jestem świadoma, że to jedynie objaw, więc poradzę sobie z tym Twoimi sposobami :)
  Jednak zastanawiam się, czy skóra może być wyznacznikiem równowagi w moim organizmie? Chodzi o suchość skóry charakterystyczną dla Vaty (pomijąc liszaje).
  Czy mam szansę, dbając o siebie mieć normalną,czy też taka już uroda Vaty?
  pozdrawiam
  Monika

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam serdecznie,
   Bardzo Ciężko mi dokładnie doradzić jak nie miałem okazji zdiagnozować Twojego organizmu na żywo. W przypadku takich problemów skórnych bardzo często pomaga dieta detoksykacyjna na jakiś czas (np. na dwa tygodnie), oparta na warzywach (też surowych) i owocach. Ale bałbym się, że taka dieta będzie zbyt osłabiająca dla Ciebie i może przynieść więcej szkody niż pożytku, mimo iż pomogłaby na objawy skórne. Tutaj najlepiej byłoby połączyć odpowiednią dietę z terapią ziołową, może akupunkturą. No ale nie napiszę Ci receptury ziołowej nie znając Ciebie. Zewnętrznie możesz stosować poza jakimiś maściami opartymi na aloesie, także płatki nagietka (robimy napar i wacikiem go wcieramy). Może też olej dziurawcowi. Jest wiele sposobów ale tutaj raczej potrzebna jest praca na żywo. Vata z natury ma raczej suchą skórę, ale można przywróć jej blask i ją odżywić od środka. Po prostu trzeba dobrze odżywić krew, co ufam w dłuższej perspektywie Ci się uda (polecam kompoty, melasę trzcinową itd.) Na zewnątrz polecam smarowanie się olejem sezamowym przed prysznicem.
   Pozdrawiam,
   Marian

   Usuń

Prześlij komentarz